Connect with us

BOTA

Dëshmia në gjykatë/ Si u tentua skenari për vrasjen e kryeministrit…

Published

on

Para Gjykatës së Lartë në Podgoricë bashkëpunëtori i drejtësisë Sasha Singjeliç deklaroi se ka refuzuar detyrën që ia ka dhënë shtetasi rus Eduard Shimakov për të vrarë kryeministrin e atëhershëm Milo Gjukanoviq.

“Unë e dija se nuk kisha mundësi ta bëja atë, sepse situata e sigurisë ishte e keqe”, ka thënë Singjeliç.

Në dëshminë gjatë një seance të mëhershme, në fund të tetorit të kaluar, Singjeliç ka sqaruar se si ka rënë në kontakt me Shimakovin në një kamp refugjatësh në Rostov të Rusisë.

Kanë pasuar disa takime në të cilat rusi e ka bindur se “qarqe të fuqishme në Moskë” janë shumë të interesuara që zgjedhjet parlamentare në Mal të Zi t’i fitojë opozita, për shkak të synimit të pushtetit, të udhëhequr nga Gjukanoviçi, që ta anëtarësojë shtetin në NATO.

Rusia nder shekuj ka kërkuar një dalje në Detin Mesdhe. Gjithmonë ka tentuar me aleatin e saj historik, Serbinë. Tani me sa duket nuk është e përqendruar vetëm tek Serbia por dhe tek Mali i Zi dhe Maqedonia. Anëtarësimi i Malit të Zi në NATO ishte një kundërpërgjigje e SHBA-ve ndaj Rusisë. Me sa duket intrigat ruse ndaj Malit të Zi kanë qene edhe më të forta.

Duke rrëfyer për një takim në Moskë, vetëm pak javë para zgjedhjeve të 16 tetorit 2016, Singjeliç tregon se Shimakov i ka thënë se “kemi dhënë tepër shumë para për këtë fushatë, kemi informata se Mali i Zi dëshiron të anëtarësohet në NATO dhe nëse opozita tani s’fiton s’ka më kthim prapa”.

Në seancën e sotme Singjeliç përsëriti akuzat se rusët kanë ardhur me ftesë të partisë opozitare pro-serbe në Mal të Zi, Fronti Demokratik, liderët e të cilit Andrija Mandiç dhe Milan Knezheviç.

Sipas Prokurorisë Speciale, në këtë skenar janë të përfshirë dy shtetas rusë, Eduard Shishmakov dhe Vladimir Popov, si dhe nëntë shtetas serbë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BOTA

Aleksandar Vuçiq viziton Kosovën në fundjavë

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë ditën e shtunë dhe të diel, kanë bërë të ditur nga zyra e presidentit, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Vuçiq do të vizitojë Mitrovicën Veriore, Graçanicën si dhe fshatin Llapllasellë.

Ai do të zhvillojë bisedime me serbët në Kosovë.

Continue Reading

BOTA

Vuçiq: Veseli nuk do të vijë në Nish, shqiptarët si turistë mund ta shohin këtë qytet të bukur

Published

on

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq iu ka kundërvënë deklaratës së kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ,i cili, dje, gjatë shënimit të përvjetorit të masakrës së Reçakut, kishte thënë se “në rast sulmit të Serbisë në Kosovë, shqiptarët do ta ndjekin atë deri në Nish”, transmeton Koha.net.

“Sundimtar i Kosovës është Kadri Veseli, e jo Thaçi e Haradinaj”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se Serbia e ka kuptuar mirë kërcënimin se shqiptarët do të vijnë deri në Nish.

Siç përcjell FoNet, ai ka thënë se e ka kuptuar mirë edhe heshtjen e atyre që duhet të reagojnë menjëherë ndaj kësaj dekalarate.

“Mund ta porosis Veselin se a nuk do të mund të vijë”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se shqiptarët mund të vijnë si turisë e ta shohin këtë qytet të bukur”.

Continue Reading

BOTA

Turqia dërgon mjete të blinduara në kufirin me Sirinë

Published

on

Automjete të blinduara për transportin e forcave të sigurisë dhe automjete ushtarake për pengimin e sinjaleve, të cilat Turqia i ka dërguar si përforcime të njësive në kufirin me Sirinë, kanë mbërritur në provincën Hatay në jug të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Automjetet ushtarake me kamionë të njësive të sigurisë turke u transportuan në Reyhanli.

Gazetari i AA-së mëson se si njësitë e kontrollit kufitar vëzhgojnë kufirin me njësi patrullimi dhe kamera termike.

Përveç kësaj, është vërejtur edhe tym nga disa vende në Nesreyieh, që i përket Afrinit, i cili është nën kontrollin e organizatës terroriste PYD/PKK.

Continue Reading

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com