Connect with us

BOTA

Dy fëmijë bien dëshmorë në protestat në Palestinë

Published

on

Dy fëmijë palestinezë kanë rënë dëshmorë dhe tre persona të tjerë janë plagosur gjatë ndërhyrjes së ushtarëve izraelitë në protestat e organizuara në Bregun Perëndimor të okupuar dhe kufirin e Gazës kundër vendimit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për ta njohur Kudsin si kryeqytet të Izraelit, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Gaza, Eshref el-Kudra, njoftoi se palestinezi 16-vjeçar Emir Abdulhamid Ebu Musaid është qëlluar në gjoks për vdekje nga ana e ushtarëve izraelitë në kufirin lindor të Kampit të Refugjatëve El-Berixh.

Gjatë incidenteve të njëjta, tha Kudra, janë plagosur edhe tre palestinezë të tjerë, në mesin e të cilëve ka edhe prej tyre që janë në gjendje të rëndë.

Ndërkaq, në një deklaratë me shkrim nga Ministria e Shëndetësisë e Palestinës, thuhet se një tjetër fëmijë palestinezë ka rënë dëshmorë gjatë ndërhyrjes së ushtarëve izraelitë në fshatin Irak Burin pranë qytetit Nablus në veri të Bregut Perëndimor.

Nasr Kajnu, djali i xhaxhait të dëshmorit 16-vjeçar Ali Amr Kajnu, për AA tha se kushëriri i tij është qëlluar nga ushtarët izraelitë në hyrje të fshatit Irak Burin.

Kajnu u shpreh se Aliu ka ndërruar jetë në një spital në Nablus, ku ishte hospitalizuar me automjet special.

Ndryshe, në Kudsin Lindor, Bregun Perëndimor dhe Gaza vazhdojnë të organizohen protesta që kur presidenti amerikan Donald Trump njohu Kudsin si kryeqytet i Izraelit. Gjatë protestave, ushtarët izraelitë ndërhyjnë duke përdorur plumba të vërtetë dhe të gomës dhe gaz lotsjellës.

BOTA

Aleksandar Vuçiq viziton Kosovën në fundjavë

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë ditën e shtunë dhe të diel, kanë bërë të ditur nga zyra e presidentit, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Vuçiq do të vizitojë Mitrovicën Veriore, Graçanicën si dhe fshatin Llapllasellë.

Ai do të zhvillojë bisedime me serbët në Kosovë.

Continue Reading

BOTA

Vuçiq: Veseli nuk do të vijë në Nish, shqiptarët si turistë mund ta shohin këtë qytet të bukur

Published

on

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq iu ka kundërvënë deklaratës së kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ,i cili, dje, gjatë shënimit të përvjetorit të masakrës së Reçakut, kishte thënë se “në rast sulmit të Serbisë në Kosovë, shqiptarët do ta ndjekin atë deri në Nish”, transmeton Koha.net.

“Sundimtar i Kosovës është Kadri Veseli, e jo Thaçi e Haradinaj”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se Serbia e ka kuptuar mirë kërcënimin se shqiptarët do të vijnë deri në Nish.

Siç përcjell FoNet, ai ka thënë se e ka kuptuar mirë edhe heshtjen e atyre që duhet të reagojnë menjëherë ndaj kësaj dekalarate.

“Mund ta porosis Veselin se a nuk do të mund të vijë”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se shqiptarët mund të vijnë si turisë e ta shohin këtë qytet të bukur”.

Continue Reading

BOTA

Turqia dërgon mjete të blinduara në kufirin me Sirinë

Published

on

Automjete të blinduara për transportin e forcave të sigurisë dhe automjete ushtarake për pengimin e sinjaleve, të cilat Turqia i ka dërguar si përforcime të njësive në kufirin me Sirinë, kanë mbërritur në provincën Hatay në jug të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Automjetet ushtarake me kamionë të njësive të sigurisë turke u transportuan në Reyhanli.

Gazetari i AA-së mëson se si njësitë e kontrollit kufitar vëzhgojnë kufirin me njësi patrullimi dhe kamera termike.

Përveç kësaj, është vërejtur edhe tym nga disa vende në Nesreyieh, që i përket Afrinit, i cili është nën kontrollin e organizatës terroriste PYD/PKK.

Continue Reading

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com