Connect with us

BOTA

Facebook mbyll faqet pro-palestineze?

Published

on

Zyrtarë izraelitë kohën e fundit u takuan me përfaqësuesit e Facebook-ut të cilët ishin kërcënuar me ndjekje penale nëse nuk plotësonin kërkesat e Izraelit për të fshirë llogaritë e disa aktivistëve palestinezë

Rrjeti social Facebook në mënyrë të njëanshme ka mbyllur disa faqe pro-palestineze për “nxitje”, një veprim që palestinezët e përshkruajnë si një shkelje flagrante të lirive të mendimit dhe të shprehjes, raporton Anadolu Agency (AA).

Sipas të përditshmes palestineze Al-Hayat al-Jadida, zyrtarë izraelitë, duke përfshirë ministrin e Drejtësisë Ayelet Shaked, kohën e fundit u takuan me përfaqësuesit e Facebook-ut të cilët ishin kërcënuar me ndjekje penale nëse nuk plotësonin kërkesat e Izraelit për të fshirë llogaritë e disa aktivistëve palestinezë.

Siç raportoi gazeta, vetëm brenda katër muajve të fundit ministri Shaked parashtroi 158 kërkesa të ndara për zyrtarët e Facebook-ut për fshirjen e përmbajtjeve në faqe të ndryshme pro-palestineze në Facebook.

Sipas gazetës, Facebook deri më tani ka përmbushur pothuajse të gjitha kërkesat e ministrit izraelit.

Ghazi Bani Odeh nga Qendra Palestineze për Zhvillimin e Lirive të Medias, një organizatë joqeritare, tha se Izraeli mbështetej në një sërë “arsyetimesh”, për të hequr çdo përmbajtje që konsiderohej “nxitje për dhunë”.

Një ujdi e tillë “ndikon thellësisht në lirinë e shprehjes”, tha për AA Bani Odeh, duke pohuar se dhjetëra llogari pro-palestineze në Facebook ishin mbyllur kohët e fundit.

Vitin e kaluar, shtoi ai, Facebook kishte mbyllur faqen zyrtare të Lëvizjes Fatah të presidentit palestinez, Mahmoud Abbas, pasi që kishte postuar një fotografi të një pushkë-mbajtësi Yasser Arafat.

Sipas Bani Odeh-ut, Facebook kurrë nuk ka ndërmarrë veprime të ngjashme kundër asaj që ai e përshkroi, si “dhjetëra” faqe të Izraelit të njohura për nxitjen e dhunës kundër palestinezëve dhe pronës së tyre.

BOTA

Aleksandar Vuçiq viziton Kosovën në fundjavë

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë ditën e shtunë dhe të diel, kanë bërë të ditur nga zyra e presidentit, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Vuçiq do të vizitojë Mitrovicën Veriore, Graçanicën si dhe fshatin Llapllasellë.

Ai do të zhvillojë bisedime me serbët në Kosovë.

Continue Reading

BOTA

Vuçiq: Veseli nuk do të vijë në Nish, shqiptarët si turistë mund ta shohin këtë qytet të bukur

Published

on

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq iu ka kundërvënë deklaratës së kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ,i cili, dje, gjatë shënimit të përvjetorit të masakrës së Reçakut, kishte thënë se “në rast sulmit të Serbisë në Kosovë, shqiptarët do ta ndjekin atë deri në Nish”, transmeton Koha.net.

“Sundimtar i Kosovës është Kadri Veseli, e jo Thaçi e Haradinaj”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se Serbia e ka kuptuar mirë kërcënimin se shqiptarët do të vijnë deri në Nish.

Siç përcjell FoNet, ai ka thënë se e ka kuptuar mirë edhe heshtjen e atyre që duhet të reagojnë menjëherë ndaj kësaj dekalarate.

“Mund ta porosis Veselin se a nuk do të mund të vijë”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se shqiptarët mund të vijnë si turisë e ta shohin këtë qytet të bukur”.

Continue Reading

BOTA

Turqia dërgon mjete të blinduara në kufirin me Sirinë

Published

on

Automjete të blinduara për transportin e forcave të sigurisë dhe automjete ushtarake për pengimin e sinjaleve, të cilat Turqia i ka dërguar si përforcime të njësive në kufirin me Sirinë, kanë mbërritur në provincën Hatay në jug të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Automjetet ushtarake me kamionë të njësive të sigurisë turke u transportuan në Reyhanli.

Gazetari i AA-së mëson se si njësitë e kontrollit kufitar vëzhgojnë kufirin me njësi patrullimi dhe kamera termike.

Përveç kësaj, është vërejtur edhe tym nga disa vende në Nesreyieh, që i përket Afrinit, i cili është nën kontrollin e organizatës terroriste PYD/PKK.

Continue Reading

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com