Connect with us

VIDEO

“Ngrinë” SHBA-të, Australia “digjet” – në Sahara bie borë (Video)

Published

on

Në rrjetet sociale kanë filluar të qarkullojnë fotografi të ndryshme që dokumentojnë temperaturat ekstreme të larta por edhe të ulëta që po mbizotërojnë në shtete të ndryshme.

Megjithatë meteorologët paralajmërojnë se janari i vitit 2018, do të jetë më i nxehtë krahasuar me janarët e kaluar.

Temperaturat ekstrem të larta janë shënuar në Australi, derisa në vendin më të ngrohtë në botë – Sahara ka rënë borë. Ndërkaq, në Florida aligatorët janë duke u ngrirë nëpër liqene, dhe iguanat po bien nga pemët. Por hiq më mirë nuk janë temperaturat edhe në ujin e Oqeanit Atlantik, ku peshkaqenët janë ngrirë për së gjalli. Kur flitet për ngrohjen globale, klimatologët shpesh përmendin faktorët që mund të ndikojnë në këtë, edhe pse pakkush i merr seriozisht.

Aktualisht në SHBA po fryjnë erërat e forta në Poli i Veriut drejt Jugut, derisa në Evropë në veçanti në Ballkan, po fryjnë erëra të nxehta. /Telegrafi

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BOTA

VIDEO/ Panik në Turqi, avioni me 162 pasagjerë del nga pista

Published

on

Avioni i linjës Ankara-Trabzon ka dalë nga pista teksa po bënte uljen. Fatmirsisht nuk raportohen të dëmtuar apo viktima.

Në bordin e avionit ishin plot 162paragjer 2pilotë dhe 4 stuardesa.

Avioni nuk ka mbajtur dot frena dhe ka dalë ngapista duke u nisur drejt detit, por 25 metra papërfunduar në det, është ndalur.

Qytetarët janë shprehur se kanë përjetuar 15 minuta panic, pasi dera nuk po hapej dhe të gjithë po prisnin që të shpërthente avionic pasi ka filluar që të vijë era e karburantit.

Ngjarja ka ndodhur mbrëmë rreth orës 23:30.