Connect with us

TECH & AUTO

Nissan Leaf është makina më e shitur elektrike në botë, arrihen 300 mijë njësi të shitura

Published

on

Nissan ishte prodhuesi i parë që debutoi në tregun botëror me veturën e parë elektrike, në dhjetor të vitit 2010, ndërsa edhe sot e kësaj dite Nissan LEAF është ende makina më e shitur elektrike në botë.

Shitja e njësisë së 300,000 e Nissan Leaf është njoftuar më 8 janar 2018, pak më shumë se shtatë vjet që nga ardhja e njësisë së parë.

Më së shumti Nissan Leaf janë shitur në SHBA – ose saktësisht 114,827 më shumë se në çdo vend tjetër. Një tjetër sasi prej rreth 90,000 njësive u shitën në Japoni. Pra, për pjesën tjetër të botës, (kryesisht në Evropë) u shitën rreth 95,000 njësi të tjera të LEAF.

Që nga tetori, në Japoni, Nissan ka shitur gjeneratën e ardhshme LEAF, e cila në SHBA dhe Evropë është planifikuar të fillojë me shitjet në janar dhe shkurt respektivisht.

Zëvendëspresidenti Ekzekutiv i Nissan Daniele Schillaci tha “Këto shifra tregojnë që Nissan LEAF mbetet makina më e përparuar në botë, me arritjen më të madhe dhe disponueshmërinë më të madhe në botë. Nissan LEAF i ri është ikona e Nissan Intelligent Mobility sepse sjell një makinë edhe më emocionuese dhe përforcon përvojën e pronësisë dhe kontribuon në një botë më të mirë. Modeli i ri i LEAF do ta dërgojë lidershipin e veturave elektrike të Nissan edhe më tutje.”

TECH & AUTO

SHBA-ja bllokon kompanitë kineze të telekomunikimit

Published

on

Kongresi amerikan i ka kërkuar kompanisë së njohur ‘AT&T’, e dyta për shërbimin wireless që të ndërpresë të lidhjet tregtare me prodhuesin kinez të telefonave ‘Huwei Technologies Co. LTD’ dhe t’u kundërvihet planeve nga operatori kinez ‘China Mobile LTD’ për të hyrë në tregun amerikan për shkak të shqetësimeve që lidhen me sigurinë.

Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, kërcënimi është bërë i qartë teksa Kongresi dhe Administrata SHBA-ve ka paralajmëruar se kompanitë që mbajnë marrëdhënie me këto dy subjekte kineze do të humbasin mundësitë për të punuar me qeverinë. Kërkesa bërë ndaj ‘AT&T’-së lidhet me bashkëpunimin e saj me ‘Huawei’ për standardet e rrjetit të ardhshëm 5G. Asnjë prej palëve nuk është prononcuar për këto çështje, por kompania kineze ‘Huawei’ ka bërë të ditur se furnizon me pajisje 45 prej 50 kompani kryesore që ofrojnë shërbime wireless.

“Vala tjetër e komunikimit wireless ka ndikime të mëdha ekonomike të sigurisë dhe të sigurisë kombëtare. Pjesëmarrja e Kinës në vendosjen e standardeve dhe shitjen e pajisjeve ngre shumë pikëpyetje të sigurisë kombëtare që kërkojnë vëmendje të rreptë dhe të shpejtë”, tha Michael Wessel, anëtar i Komisionit Amerikan të Shqyrtimit Ekonomik dhe të Sigurisë.

Raportohet se ligjvënësit amerikanë nuk duan që të licencojnë ‘China Mobile’ të operojë në SHBA dhe kjo duket te fakti se aplikimi është paraqitur që në vitin 2011. Në vitin 2012, ‘Huawei’ dhe ‘ZTE Corp.’ u hetuan nga SHBA-të për të vlerësuar nëse pajisjet e ofruara prej tyre mundësonin aktivitet spiunazhi ndaj infrastrukturës së SHBA-ve. /Telegrafi/

Continue Reading

TECH & AUTO

‘Project Linda’, kompjuteri që punon me telefon të mençur

Published

on

Në panairin e teknologjisë ‘CES 2018’, që u mbajt në Las Vegas të SHBA-vë, kompania ‘Razer’ që është e specializuar në pajisje dhe pjesë për videolojëra prezantoi ‘Project Linda’, një kompjuter që ngjan me një telefon të mençur, shkruan Telegrafi.

Vitin e kaluar, kompania prezantoi ‘Project Valerie’, një laptop me tre ekrane dhe rezolucion 4K, ndërsa ‘Project Linda’ është një telefon i mençur i cili mund të përdoret sit ë ishte një kompjuter, me një ekran prej 13 inç, tastierë QËERTY, kujtesë prej 200 GB, por nuk ka procesor, mungon RAM dhe nuk ka altoparlantë. Mirëpo, ta cilësosh si një laptop është e tepërt edhe pse dimensionet e bëjnë të mendosh se është një i tillë.

‘Project Linda’ ka sistem operativ ‘Android’ dhe ju mund të përdorni aplikacionet që gjenden në ‘Google Play Store’. Ju këtë mund ta përdorni si një touchpad, por edhe për funksione dytësore të aplikacioneve që i përdorni. Këto karakteristika e bëjnë mjaft interesant sa u përket videolojërave. /Telegrafi/

Continue Reading

TECH & AUTO

VW Jetta e re, e gatshme të marrë Amerikën (Foto)

Published

on

Volkswagen prezantoi në panairin e automobilave në Detroit gjeneratën e shtatë të Jetta.

Që nga fillimi i prodhimit në vitin 1980 janë shitur rreth 17,5 milionë njësi në gjithë botën, prej tyre 3,2 milionë në SHBA.

Jetta e re enterierin e brendshëm e ka huazuar nga modeli   mini SUV-a T-Roc.

Është e ndërtuar në platformën MQB sikurse VW Golf 7 dhe Tiguan, Shkoda Kodiaq dhe Seat Arona.

Ka motor 1.4 litra TSI turbo-benzinë me 150 kuaj fuqi.

Jetta e re do të dalë në shitje prej vitit 2019.

Çmimi dhe detajet teknike do të bëhen më vonë të ditura.

Jetta do të prodhohet në Meksikë dhe është e dedikuar për tregun e SHBA-së. /kp/

Continue Reading

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com