Connect with us

BOTA

Stuhitë në Shtetet e Bashkuara: valë me lartësi gjashtë metra në liqenin Michigan

Published

on

Stuhia shkaktoi valë deri në gjashtë metra në liqenin Michigan në shtetin federal të SHBA, raporton Agjencia Anadolu.

Për shkak të kushteve të liga të motit, një pjesë e rrugës që qytetarët përdorin për të vrapuar është e përmbytur. Në veriperëndim të Indianas, trafiku është vështirësuar dhe kushtet më të favorshme të motit priten të shtunën.

Për shkak të një stuhie bore që kishte përfshirë këtë zonë në Çikago para Vitit të Ri, u lëshua një paralajmërim nga stuhia e rrezikshme.

Stuhitë e dëborës dhe temperaturat e ulëta kanë pasur ndikim negativ në jetën e banorëve në verilindje të Shteteve të Bashkuara.

Më shumë se 100,000 njerëz në verilindje të vendit kanë mbetur pa energji elektrike. Mbi 3,000 fluturime janë anuluar për shkak të stuhisë së madhe. Fluturimet në aeroportin JFK në Nju Jork u pezulluan gjithashtu.

Për shkak të motit të ftohtë gjatë shtatë ditëve të fundit, humbën jetën 17 vetë. /tesheshi.com/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BOTA

Aleksandar Vuçiq viziton Kosovën në fundjavë

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë ditën e shtunë dhe të diel, kanë bërë të ditur nga zyra e presidentit, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Vuçiq do të vizitojë Mitrovicën Veriore, Graçanicën si dhe fshatin Llapllasellë.

Ai do të zhvillojë bisedime me serbët në Kosovë.

Continue Reading

BOTA

Vuçiq: Veseli nuk do të vijë në Nish, shqiptarët si turistë mund ta shohin këtë qytet të bukur

Published

on

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq iu ka kundërvënë deklaratës së kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ,i cili, dje, gjatë shënimit të përvjetorit të masakrës së Reçakut, kishte thënë se “në rast sulmit të Serbisë në Kosovë, shqiptarët do ta ndjekin atë deri në Nish”, transmeton Koha.net.

“Sundimtar i Kosovës është Kadri Veseli, e jo Thaçi e Haradinaj”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se Serbia e ka kuptuar mirë kërcënimin se shqiptarët do të vijnë deri në Nish.

Siç përcjell FoNet, ai ka thënë se e ka kuptuar mirë edhe heshtjen e atyre që duhet të reagojnë menjëherë ndaj kësaj dekalarate.

“Mund ta porosis Veselin se a nuk do të mund të vijë”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se shqiptarët mund të vijnë si turisë e ta shohin këtë qytet të bukur”.

Continue Reading

BOTA

Turqia dërgon mjete të blinduara në kufirin me Sirinë

Published

on

Automjete të blinduara për transportin e forcave të sigurisë dhe automjete ushtarake për pengimin e sinjaleve, të cilat Turqia i ka dërguar si përforcime të njësive në kufirin me Sirinë, kanë mbërritur në provincën Hatay në jug të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Automjetet ushtarake me kamionë të njësive të sigurisë turke u transportuan në Reyhanli.

Gazetari i AA-së mëson se si njësitë e kontrollit kufitar vëzhgojnë kufirin me njësi patrullimi dhe kamera termike.

Përveç kësaj, është vërejtur edhe tym nga disa vende në Nesreyieh, që i përket Afrinit, i cili është nën kontrollin e organizatës terroriste PYD/PKK.

Continue Reading

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com