Connect with us

BOTA

Tërmeti me magnitudë 7.6 ballë sjell me vete rrezikun për 1 milion cunami në Karaibe

Published

on

Një tërmet me magnitudë 7,6 ballë  ka goditur Detin e Karaibeve në veri të Hondurasit, duke sjellë me vete disa paralajmërime për cunamit në zonë, përfshirë brigjet e Hondurasit, Belizen, Porto Riko dhe Virgin Islands.

Tërmeti i fuqishëm, i cili u ndje në të gjithë rajonin nga Meksika në kryeqytetin Honduras Tegucigalpa, goditi rreth 36 km verilindje të Ishullit të Madh Swan sipas Survey Gjeologjik në SHBA.

Qendra paralajmëruese e cunamit të Paqësorit (PTWC)  lëshoi vigjilentë të valëve të mundshme deri në një metër mbi nivelin e valës në Honduras, Belize, Kubë, Meksikë dhe Xhamajka.

Pas zbulimit të formimit të valëve, PTWC arriti në përfundimin se, bazuar në të dhënat e vëzhguara nuk ka asnjë kërcënim dhe bien disa nga paralajmërimet e mëparshme.

Agjencia ka parashikuar që koha e parashikuar kur mund të fillojnë luhatjet e nivelit të detit të rrezikshme dhe rrymat e forta të oqeanit është pas orës 1:20  të mëngjesit me orën lokale të Atlantikut.

Qendra Paralajmëruese e Tsunamit Paqësor gjithashtu ka tërhequr këshillat e shumta për cunamit në bregdetin e Porto Rikos dhe Virgin Islands, ku më herët tha se valët deri në 0.3 metra ishin një kërcënim i mundshëm  i luhatjeve dhe rrymave të forta të oqeanit që mund të ishin një rrezik përgjatë brigjeve, plazheve , në porte  dhe në ujërat bregdetare “.

Nuk pati raportime të menjëhershme të viktimave apo dëmtimeve të mëdha nga tërmeti i cekët, i cili kishte një thellësi prej vetëm 10 kilometrash. Drejtori i komisionit të emergjencave të Hondurasit konfirmoi se tërmeti u ndje në pjesën më të madhe të vendit pa raportime për dëmtime.

Ndërkohë Ministri i Emergjencave të Belize u bëri thirrje banorëve të zonave të ulëta bregdetare të qëndrojnë vigjilentë për rrezik potencial.

RAMAZANI 2018

PARTNER MEDIAL

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com