Connect with us

BOTA

Udhëtimi i parë i Ministres së Jashtme i ka kushtuar Austrisë vetëm 10 euro

Published

on

Kryediplomatja austriake Karin Kneissl, 52 vjeçe, ka preferuar të udhëtojë me linjën hekurudhore REX drejt Sllovakisë të martën, tren të cilin e ka përdorur për 20 vjet, çmim i cili ka kushtuar vetëm 10 euro.

Gazetarë të shumtë dhe ekipe televizive e shoqëruan Ministren e Jashtme në Bratislavë-Petrzalka, përcjell oranews.al.

“Nuk kemi pasur kurrë një interes të tillë nga mediat”, thanë diplomatët.

“Vjena dhe Bratislava janë kryeqytetet më të afërt të botës”, tha Kneissl teksa deklaroi për gazetarët se nuk është në garë me kancelarin Sebastian Kurz i cili vijon të fluturojë me Economy Class.

Nga Bratislava, Kneissl njoftoi udhëtimet e ardhshme, të cilat ajo i përshkroi si “Bashkëpunim Lindje-Perëndim”.

Javën e ardhshme, ajo do të takohet me homologun e saj Angelino Alfano në Romë dhe më 18 janar do të vizitojë Presidencën aktuale të BE-së, Bullgarinë.

Në fund të janarit është planifikuar një udhëtim në Turqi. Ajo kishte një bisedë telefonike shumë të mirë me Ministrin e Jashtëm Mevlüt Cavusoglu.

Ka një “dëshirë për një rifillim në të dy anët”, tha Kneissl.

BOTA

Aleksandar Vuçiq viziton Kosovën në fundjavë

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë ditën e shtunë dhe të diel, kanë bërë të ditur nga zyra e presidentit, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Vuçiq do të vizitojë Mitrovicën Veriore, Graçanicën si dhe fshatin Llapllasellë.

Ai do të zhvillojë bisedime me serbët në Kosovë.

Continue Reading

BOTA

Vuçiq: Veseli nuk do të vijë në Nish, shqiptarët si turistë mund ta shohin këtë qytet të bukur

Published

on

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq iu ka kundërvënë deklaratës së kryetarit të Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli ,i cili, dje, gjatë shënimit të përvjetorit të masakrës së Reçakut, kishte thënë se “në rast sulmit të Serbisë në Kosovë, shqiptarët do ta ndjekin atë deri në Nish”, transmeton Koha.net.

“Sundimtar i Kosovës është Kadri Veseli, e jo Thaçi e Haradinaj”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se Serbia e ka kuptuar mirë kërcënimin se shqiptarët do të vijnë deri në Nish.

Siç përcjell FoNet, ai ka thënë se e ka kuptuar mirë edhe heshtjen e atyre që duhet të reagojnë menjëherë ndaj kësaj dekalarate.

“Mund ta porosis Veselin se a nuk do të mund të vijë”, ka thënë Vuçiq duke shtuar se shqiptarët mund të vijnë si turisë e ta shohin këtë qytet të bukur”.

Continue Reading

BOTA

Turqia dërgon mjete të blinduara në kufirin me Sirinë

Published

on

Automjete të blinduara për transportin e forcave të sigurisë dhe automjete ushtarake për pengimin e sinjaleve, të cilat Turqia i ka dërguar si përforcime të njësive në kufirin me Sirinë, kanë mbërritur në provincën Hatay në jug të Turqisë, raporton Anadolu Agency (AA).

Automjetet ushtarake me kamionë të njësive të sigurisë turke u transportuan në Reyhanli.

Gazetari i AA-së mëson se si njësitë e kontrollit kufitar vëzhgojnë kufirin me njësi patrullimi dhe kamera termike.

Përveç kësaj, është vërejtur edhe tym nga disa vende në Nesreyieh, që i përket Afrinit, i cili është nën kontrollin e organizatës terroriste PYD/PKK.

Continue Reading

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com