Connect with us

SHËNDETËSI

Lëndimet në kokë rrisin rrezikun e prekjes nga Parkinsoni

Published

on

Tronditjet e lehta mund të rrisin rrezikun që të zhvillohet sëmundja e Parkinsonit.

Madje një studim i kryer nga Rauqel Gardner, nxjerr që te disa atletë zhvillohen sëmundje degjenerative, përgjatë karrierës së tyre, shkruan Health, përcjell Klan Kosova.

Dhe kjo thuhet se e ka prekur edhe ish boksierin, Muhammad Ali.

Gardner ka thënë se ka marrë të dhëna të mbi 300 mijë veteranëve të cilat i ka përdorur për analiza. Ai ka gjetur se ata njerëz që kanë pasur lëndime traumatike në tru gjatë jetës së tyre, ka dalë më shumë se mund të jenë prekur nga sëmundja e Parkinsonit.

Gardner por edhe hulumtuesit tjerë kanë nxjerr se dëmtimet në kokë shkaktojnë mbledhjen e një proteine jonormale në tru, e cila mund të dëmtojë trurin e pasojat e së cilës mund të vërehen gjatë plakjes.

RAMAZANI 2018

PARTNER MEDIAL

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com