Connect with us

BOTA

Shpërthimi i vullkanit në Havai, llava futet në një shtëpi (Video)

Published

on

Është filmuar momentin kur llava e vullkanit të shpërthyer në Havai, Kilauea, futet nëpër dritaret dhe dyert e një shtëpie të cilën e bën shkrumb e hi.

Shtëpia e ndërtuar në Kapoho, është një nga qindra shtëpitë e shkatërruara nga sasia e madhe e llavës së derdhur në Ishullin e Madh në tre ditët e fundit, transmeton Telegrafi.

Videoja amatore e filmuar me telefon të mençur shfaq llavën e nxehtë duke u futur në një shtëpi, dhe më pas duke u derdhur nëpër dritare.

Zyrtarët shtetëror vlerësojnë se rreth 600 shtëpi janë “përpirë” nga llava e vullkanit Kilauea që shpërtheu për herë të parë para 39 ditëve.

Përveç dëmeve materiale, ky vullkan ka shkaktuar probleme edhe në trafikun ajror, ku retë e tymit dhe hirit kanë vështirësuar lëvizjen e lirë aeroplanëve.

REKLAMË

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com