Connect with us

BOTA

Vendimi i kancelarit Kurz në kulmin e Ramzanit: Të mbyllen shtatë dhe të dëbohen disa imamë

Published

on

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha të premten se do të mbyllen shtatë xhami e do dëbohen disa imamë, që sipas tij predikojnë “islamit politik”.

Si argument janë marrë disa foto  të rinjsh të veshur si ushtarë të Luftës së Parë Botërore e që mbajnë flamuj turq, përgjatë një aktiviteti përkujtues së betejës së Galipolit (Çanakalesë) ku forcat aleate u mposhtën nga to të ushtrisë turke.

Sputnik, për këtë rast shkruan se Kurz është një kritik i ashpër i “islamit politik”, dhe se ka diktuar ligjin mbi “mbrojtjen e fëmijëve”, i cili ndalon mbajtjen e hixhabit në institucionet parashkollore dhe në shkollat ​​fillore për të siguruar se ata janë “nuk përballen me diskriminim në këtë moshë.”

Për më tepër, siç komenton Sputnik, kancelari Kurz ka shprehur kundërshtimin e tij ndaj përpjekjeve të Turqisë për t’u bashkuar me BE-në, duke pretenduar se në këtë vend ka “shkelje sistematike të të drejtave të njeriut dhe vlerave themelore demokratike”. /tesheshi.com/

REKLAMË

PARTNER MEDIAL

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com