Connect with us

KOSOVË

Vuçiqi u bën thirrje serbëve të Kosovës të mos bëhen pjesë e Ushtrisë së Kosovës

Published

on

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u ka bërë thirrje sot serbëve të Kosovës që të mos jenë pjesë e ushtrisë së Kosovës, formimi i së cilës pritet të ndodh deri në fund të vitit.

Vuçiq, derisa po fliste me gazetarët në Novi Pazar, ka thënë se “serbët kanë vetëm një ushtri dhe ajo është Ushtria e Serbisë”, raporton “Beta”.

Ai më tej tha se “ekziston një fshat serb nga i cili një numër qytetarësh janë lajmëruar në Ushtrinë e Kosovës”, por ai u bëri apel që të mos e bëjnë këtë sepse “Kosova nuk ka të drejtë të formojë ushtri”, transmeton Koha.net.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, së fundmi deklaroi se Ushtria e Kosovës do të formohet deri në fund të vitit dhe se formimi i saj ka marrë edhe besimin e serbëve të Kosovës, duke shtuar se ka “edhe të rinj nga veriu” që lajmërohen për të shërbyer në këtë formacion.

REKLAMË

PARTNER MEDIAL

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com