Connect with us

BOTA

Tërmeti me magnitudë 7.6 ballë sjell me vete rrezikun për 1 milion cunami në Karaibe

Published

on

Një tërmet me magnitudë 7,6 ballë  ka goditur Detin e Karaibeve në veri të Hondurasit, duke sjellë me vete disa paralajmërime për cunamit në zonë, përfshirë brigjet e Hondurasit, Belizen, Porto Riko dhe Virgin Islands.

Tërmeti i fuqishëm, i cili u ndje në të gjithë rajonin nga Meksika në kryeqytetin Honduras Tegucigalpa, goditi rreth 36 km verilindje të Ishullit të Madh Swan sipas Survey Gjeologjik në SHBA.

Qendra paralajmëruese e cunamit të Paqësorit (PTWC)  lëshoi vigjilentë të valëve të mundshme deri në një metër mbi nivelin e valës në Honduras, Belize, Kubë, Meksikë dhe Xhamajka.

Pas zbulimit të formimit të valëve, PTWC arriti në përfundimin se, bazuar në të dhënat e vëzhguara nuk ka asnjë kërcënim dhe bien disa nga paralajmërimet e mëparshme.

Agjencia ka parashikuar që koha e parashikuar kur mund të fillojnë luhatjet e nivelit të detit të rrezikshme dhe rrymat e forta të oqeanit është pas orës 1:20  të mëngjesit me orën lokale të Atlantikut.

Qendra Paralajmëruese e Tsunamit Paqësor gjithashtu ka tërhequr këshillat e shumta për cunamit në bregdetin e Porto Rikos dhe Virgin Islands, ku më herët tha se valët deri në 0.3 metra ishin një kërcënim i mundshëm  i luhatjeve dhe rrymave të forta të oqeanit që mund të ishin një rrezik përgjatë brigjeve, plazheve , në porte  dhe në ujërat bregdetare “.

Nuk pati raportime të menjëhershme të viktimave apo dëmtimeve të mëdha nga tërmeti i cekët, i cili kishte një thellësi prej vetëm 10 kilometrash. Drejtori i komisionit të emergjencave të Hondurasit konfirmoi se tërmeti u ndje në pjesën më të madhe të vendit pa raportime për dëmtime.

Ndërkohë Ministri i Emergjencave të Belize u bëri thirrje banorëve të zonave të ulëta bregdetare të qëndrojnë vigjilentë për rrezik potencial.

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com