Connect with us

SHËNDETËSI

Pica më e shëndetshme për mëngjesin

Published

on

Një copëz pice në mëngjes ka gjasa të jetë më e shëndetshme se sa një tas me konfleksa thotë një nutritionist.

Dietëdhënësi i regjistruar Chelsey Amer tha se një fetë mund të jetë një opsion më i balancuar i mëngjesit sesa shumica e drithërave, sepse ajo ka më shumë proteina, përbërës të freskët dhe më pak sheqer se drithërat, njofton Klan Kosova.

Pavarësisht se është një lëndë mëngjesore, shumica e drithërave të markës tregtare nuk kanë vlerë ushqyese dhe nuk përmbajnë proteina të mjaftueshme ose yndyra të shëndetshme.

Amer tha se pica do të sigurojë një ekuilibër të fortë të karbohidrateve dhe yndyrave të proteinave ndryshe nga shumë drithëra të njohura që përmbajnë të njëjtën sasi kalori në një bar karamele, njofton Klan Kosova.

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com