Connect with us

BOTA

Rreziku Soros, Frank Furedi: Sot është Britania, nesër mund të jetë Italia apo Hungaria

Published

on

Pse nuk jam i befasuar që manjati hungarezo-hebre George Soros ka vendosur të japë 400,000 paund për grupin anti-Brexit “Best for Britain”?

Sepse, që nga vitet 1980, Soros ka vepruar sikur pasuria e tij e konsiderueshme të jep të drejtën për të ndikuar dhe ndryshuar politikat e qeverive në të gjithë botën, shkruan sociologu Frank Furedi.

“Soros beson se nëse njerëzit votojnë në mënyrë të gabuar, ai ka të drejtë të pengojë vendimet e marra prej tyre.

Nga këndvështrimi i tij, votimi për Brexit ishte një gabim i madh, i cili duhet dhe mund të fiksohet nga një fushatë propagandistike e mirëfinancuar, siç është Best for Britain.

Soros nuk beson në legjitimitetin e kufijve, as në autoritetin e elektoratit kombëtar. Si pasojë ai ndjehet i drejtë të ndikojë dhe nëse është e mundur të drejtojë fatin politik të shoqërive në të gjithë Botën.

Sot është e ardhmja e Britanisë; nesër mund të jetë Italia ose Hungaria që do të jenë objektivi i Sorosit”, shkruan Furedi.

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com