Connect with us

BOTA

Arianit Shehu: Siria është shndërruar në “Teatër për Superfuqitë”

Published

on

Arianit Shehu, drejtor ekzekutiv i Institutit Nacional Demokratik (NDI) për Lindjen e Mesme, ka thënë se Siria është shndërruar në një “Teatër për Superfuqitë”.

Ai ka theksuar se intervenimi i forcave amerikane dhe aleatëve perëndimorë, Britanisë së Madhe dhe Francës, nuk është duke u bërë në të mirën e civilëve, njofton Klan Kosova.

“Gjithë ky intervenim nuk është duke u bërë për të mirën e popullit sirian dhe për paqen dhe stabilitetin në Siri. Me ndërhyrjen e Rusisë dhe vendosjen e forcave ruse në Siri, gjithçka është përkeqësuar. Ka pasur një devijim të pakompensueshëm rreth arritjes së ndonjë marrëveshjeje paqësore mes Bashar Al-Assadit dhe opozitës së bashkuar”.

“I gjithë ai plan paqësor dhe përkrahja ndërkombëtare e BE dhe SHBA – që ishte një proces konstruktiv politik, me ndërhyrjen e Rusisë është devijuar në një luftë të tmerrshme qytetare. Siria është vetëm një element shumë i dukshëm i marrëdhënieve të ftohura mes SHBA-së dhe Rusisë”.

Shehu ka thënë se Jordania është duke u përgatitur për një valë të re refugjatësh nga Siria, pasi situata atje do të përkeqësohet pas ndërhyrjeve të fundit ajrore.

“Forcat e Assadit po ripozicinohen krah Hezbollahut dhe gardës iraniane rreth Daras në kufirin jugor të Jordanit. Nuk ka gjasë që të lansohet apo të ripozicionohet procesi i paqes i nisur në Gjenevë. Derisa diplomacia ruse e përdorë Sirinë si platformë të interesave të veta, fatkeqësisht nuk po shihet mundësi reale politike drejt një procesi paqësor që do të sillte përfundimin e luftës dhe kthimin e refugjatëve në Siri”.

Arianit Shehu: Siria është shndërruar në “Teatër për Superfuqitë” (VIDEO)

Arianit Shehu: Siria është shndërruar në “Teatër për Superfuqitë” (VIDEO)

Δημοσιεύτηκε από Klan Kosova στις Δευτέρα, 16 Απριλίου 2018

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com