Connect with us

LAJME

Mogherini: Është në interesin e BE-së të forcojë bashkëpunimin me Ballkanin Perëndimor

Published

on

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Federica Mogherini, sot në Luksemburg ka deklaruar, se është në interes të BE-së të bashkëpunojë me vendet e Ballkanit Perëndimor, përcjell Medial.mk.

Mogherini tha se ministrat e jashtëm të 28 shteteve anëtare të BE-së në takim në Luksemburg kishin një diskutim të gjerë mbi marrëdhëniet me Ballkanin Perëndimor.

“Ne përsëritur angazhimin tonë të qartë dhe mbështetjen për të gjithë rajonin, për gjashtë partnerët tanë dhe për perspektivën e zgjerimit,” tha Mogherini.

Ministrat e jashtëm të BE diskutuan përgatitjet e Ballkanit Perëndimor për përgatitjet për samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet në Sofje në mes të majit./Medial.mk/

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com