Connect with us

BOTA

Pentagoni: Nuk synojmë ndryshimin e ekuilibrit strategjik të Sirisë

Published

on

SHBA-të nuk synojnë të ndryshojnë ekuilibrin strategjik të konfliktit në Siri me sulmin e fundit të përbashkët kundër regjimit të Bashar al-Asadit, sipas një zyrtari të lartë ushtarak, raporton Anadolu Agency (AA).

“Nuk mendoj se ne kërkuam të ndryshojmë ekuilibrin strategjik të Sirisë me ato sulme”, tha gjenerali Kenneth McKenzie, drejtor i Shtabit të Përbashkët.

Në një konferencë për media të Pentagonit, McKenzie tha se “ata kërkuan të dërgojnë një mësim se është praktikë e keqe helmimi me gaz i grave dhe fëmijëve”.

Forcat e regjimit të Asadit goditën objektivat në rrethin Duma në periferi të Gutës Lindore në fillim të këtij muaji, duke përdorur një gaz toksik, i cili sipas Mbrojtjes Civile të Sirisë “Helmetat e Bardha”, la të paktën 78 civilë të vdekur.

Pas sulmit me gaz toksik, SHBA-të, Britania e Madhe dhe Franca nisën sulme duke shënjestruar bazat e armëve kimike të regjimit të Asadit.

I pyetur nëse SHBA-të u përballën me Rusinë gjatë sulmit të përbashkët, McKenzie tha se megjithëse sistemi i avancuar rus i mbrojtjes ajrore S-400 ishte aktiv, ai nuk arriti raketat e koalicionit të udhëhequr nga SHBA-të.

“Mbrojtja ajrore ruse u aktivizua, ata po skanonin. Ata lartë kishin avionin kryesor shtetëror të mbrojtjes ajrore. Ata nuk vendosën të arrijnë, kështu që nuk mund të spekuloj përse e bënë apo nuk e bënë atë”, u përgjigj ai.

Sipas McKenzie-t, pjesa tjetër e aftësisë së mbrojtjes ajrore të Sirisë, e cila u sigurua nga Rusia, u angazhua gjerësisht dhe tërësisht dështoi.

Duke deklaruar se koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të kishte planifikuar dhe analizuar operacionin në një mënyrë për të parandaluar rrjedhje kimike nga zonat e goditura, McKenzie shtoi se koalicioni ishte i suksesshëm, bazuar në faktin se nuk pati viktima.

Në përgjigje të një pyetjeje rreth mendimeve të tij mbi reagimin e regjimin sirian ndaj raketave të koalicionit kur operacioni ishte kryer, McKenzie e përshkroi atë si “konfuz dhe kaotik”. “Ata nuk kishin një pamje të qartë të asaj që po u ndodhte atyre”, tha ai duke iu referuar regjimit të Asadit.

Nga ana tjetër, duke kundërshtuar pretendimin e Moskës se sistemi i mbrojtjes ajrore i Rusisë hodhi poashtë shumicën e raketave, zëdhënësja e Pentagonit, Dana White, tha se mbrojtjet ajrore të prodhuara nga rusët dhe të operuara nga ekipet siriane, ishin krejtësisht të padobishme.

“Sistemet e mbrojtjes ajrore të prodhuara nga rusët ishin krejtësisht joefektive. Rusia dhe regjimi demonstruan joefektivitetin e sistemeve të tyre përsëri dy ditë më vonë, kur sistemi u angazhua rastësisht”, tha White.

Periferia e Damaskut në Gutën Lindore është nën rrethim për pesë vitet e fundit. Qasja humanitare në këtë zonë, e cila është shtëpi e 400 mijë njerëzve, është ndërprerë plotësisht.

Forcat e regjimit të Asadit kanë intensifikuar rrethimin e tyre, duke e bërë pothuajse të pamundur që ushqimi dhe ilaçet të hyjnë në lagje dhe duke lënë pa trajtim mijëra civilë në nevojë.

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com