Connect with us

LAJME

Sheqerinska: Nëse pajtohen të gjitha partitë, do të ketë një njësi zgjedhore (Video)

Published

on

“Ne do të donim të shihnim një model proporcional të zgjedhjeve, duke futur një njësi zgjedhore. Ajo ishte pjesë e programit tonë përpara zgjedhjeve, por për këto çështje nevojitet konsensus midis partive politike”, tha zv.kryeministrja dhe ministre e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska në konferencën e sotme për shtyp.

Në lidhje me KSHZ-në, Sheqerinska informoi se është arritur marrëveshje që të shkohet në dy faza. Në të parën do të trajtohet problemi u zgjedhjes së anëtarëve, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ndërsa në fazën e dytë do të shqyrtohen ndryshimet në Kodin Zgjedhor, ku do të merren parasysh edhe vërejtjet e OSBE-së dhe shoqatave qytetare.

Sheqernska përshëndeti kthimin e deputetëve të opozitës maqedonase në Kuvend, ku tha se me ndihmën e tyre është sjellur edhe ligji për ndjekjen e komunikimeve.

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com