Connect with us

SHËNDETËSI

Ushqimet që luftojnë depresionin

Published

on

Depresioni dhe ankthi mund të shkaktohen nga shumë faktor duke filluar nga gjenetika deri tek mënyra juaj e jetesës.

Edhe pse nuk mundeni ta kuroni gjithmonë depresionin, ju mund të bëni disa ndryshime në jetën tuaj për ta luftuar atë, shkruan lifehack, transmeton Klan Kosova.

Ushqimi është shumë i rëndësishëm në këtë aspekt, ju duhet të hani ushqime që janë të mira për trupin dhe mendjen tuaj.

1.Drithërat janë të mira për disponimin tuaj

drithra

2.Çokollata e zezë lufton depresionin

cokollata

3.Dredhëzat ju sjellin gëzim

dredheza

4.Arrat janë shumë të rëndësishme për gjithë trupin tuaj

arrat

5.Salmon rrit fuqinë e trurit

salmon

6.Sallata e gjelbër lufton ankthin dhe depresionin

sallata

7.Farërat hani për të pasur gjumë të mirë

farera

8.Fasulja jua lehtëson gjendjen shpirtërore

fasulja

9.Avokado rritë aftësinë e të menduarit

avocado

10.Këpurdhat: Ushqim i jashtëzakonshëm për trurin tuaj

kepurdhat

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com