Connect with us

LAJME

Boshnjakovski: “Luftëtari mbi kalë” do të riemërohet në Aleksandri i Madh

Published

on

Nuk do të rrënohet, por do të riemërohet “Luftëtari mbi kalë”, në bustin e Aleksandrit të Madh, tha zëdhënësi i Qeverisë, Mile Boshnjakovski.

Të njëjtin fat do ta kenë edhe bustet tjera që janë projekti Shkupi 2014, ashtu siç është busti i Filipit të Dytë dhe Olimpisë, përcjell telegrafi Maqedoni.

“Bustet do të përfytyrojnë kulturën helene si dhe trashëgiminë e botës, do ta fitojë epitetin e ri “Luftëtarin mbi kalë” do ta riemërojmë në Leka i Madh dhe do të japim sqarim se është e periudhës antike helene si dhe trashëgimi kulturore botërore.

Nuk ka rrënim, ai mbetet simbol i miqësisë mes Maqedonisë dhe Greqisë. Ne nuk turpërohemi t’i emërojmë bustet ashtu siç janë”, tha Boshjakovski.

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com