Connect with us

LAJME

Shqipëria vendos sanksione ndaj Rusisë

Published

on

Shqiperia i është bashkuar sanksioneve të vendosura nga BE-ja kundrejt Rusisë për ceniminin e integritetit territorial te Ukrainës.

Vendimi eshte bërë publik nga Perfaqesuesja e Larte e BE-se, Federica Mogherini, e cila shton se vec Shqiperise, ne kete liste jane bashkuar dhe Mali i Zi dhe Norvegjia.

Ne fakt keto nuk jane sanksione te reja, por riperseritje e sanksioneve të vendosura qe ne vitin 2014 kur Rusia aneksoi gadishulli ne Krimesë.

Veprim ky që u kundershtua nga të gjithe vendet e botes dhe menjehere ne kunderpergjighe te ketij veprimi, u vendosen sanksione ndaj drejtuesve politik ne Krime te cilet drejtuan kete proces.

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com