Connect with us

BOTA

Reshje rekord në Japoni, të paktën 100 të vdekur nga përmbytjet

Published

on

Të paktën 100 njerëz mendohet se kanë vdekur pasi reshjet rekord kanë shkaktuar përmbytje dhe rrëshqitje të dheut në Japoninë perëndimore, thotë një zëdhënës i qeverisë.

Më shumë se 50 të tjerë besohet të jenë të humbur, raportoi ai për Japan Times, njofton Klan Kosova.

Që prej të enjtes, pjesë të Japonisë perëndimore kanë marrë tre herë reshjet e zakonshme për tërë korrikun.

Dy milionë njerëz janë urdhëruar që të evakuohen pasi lumenjtë ia plasojnë shtëpitë e tyre.

“Ne kurrë nuk kemi përjetuar këtë lloj shiu më parë,” tha një zyrtar i motit.

Ekipet e shpëtimit rifilluan kërkimin e tyre përmes baltës për çdo të mbijetuar ose trupat e atyre që u vranë të hënën në mëngjes, njofton Klan Kosova.

Shumica e vdekjeve kanë ndodhur në prefekturën e Hiroshimës.

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com