Connect with us

LAJME

Aliu: Maqedonia nuk ka potencial ekonomik që të organizoj zgjedhje të shpeshta

Published

on

Profesori universitar Hamit Aliu vlerëson se zgjedhjet e parakohshme parlamentare është gjëja më e pakët që i nevojitet ekonomisë së vendit.

“Nëse analizojmë potencialin ekonomik të një shteti me 2 e 400 mijë miljon banorë, është mëkat i madh të bësh zgjedhje të parakohshme parlamentare në këtë nivel ekonomik dhe në këtë skamje të popullatës. Një gjë të mos harrojmë, kemi mbi 450 mijë vetë që janë në pragun e skamnorëve të rangut më të ulët”, tha mes tjerash Hamit Aliu në Biznes Plus.

Sipas tij është shumë e rëndësishme që këtë javë partitë politike të mirren vesh në Kuvend e jo të shkohet në zgjedhje të parakohshme parlametare.

ALIU: DËSHTIMI I MAQEDONISË NË INTEGRIME DO TË ISHTE FATALE PËR EKONOMINË

ALIU: DËSHTIMI I MAQEDONISË NË INTEGRIME DO TË ISHTE FATALE PËR EKONOMINËNëse Maqedonia dështon në rrugëtimin e vet për BE dhe NATO, do të shndrohet në një shtet “epruvetë”, do të humb privilegjet që i jep Bashkësia Ndërkombëtare dhe do të ketë ndërprerje të të gjitha investimeve të huaja në Maqedoni, vlerëson profesori universitar Hamit Aliu. “ Do të ndërpritet marrja e kredive për zhvillimet e kompanive Rrogat pensionet, përfitimet sociale mvaren shumë nga punësimet, do të shkurtohen vendet e punës, që do të thotë nuk do të ketë as mjete për pensione as për rroga dhe gjithashtu do të ketë një rritje enorme të kompanisë gri. Kompanitë vendore nuk do të mund të shfrytëzojnë tregun prej 500 miljon konsumatorësh, ky treg në përqindje merr pjesë në 23.3% në PBV në nivel botëror dhe të lëshosh një gjë të tillë është mëkat”, theksoi Aliu, në emisionin Biznes Plus në TVM2Alternativë tjetër pos anëtarsimit në NATO dhe BE, Maqedonia nuk ka tha ai, andaj është shumë e rëndësihme që vendi ta tejkalon këtë sfidë.

Δημοσιεύτηκε από Biznes Plus στις Παρασκευή, 5 Οκτωβρίου 2018

Na ndiqni në FACEBOOK

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com