Connect with us

SHËNDETËSI

Çfarë të bëni nëse juve ose dikujt përreth jush i bie të fikët nga nxehtësia? Ndiqni këto 4 këshilla

Published

on
Freskojeni shtëpinë, shmangni nxehtësinë dhe pini mjaftueshëm lëngje. Por çfarë është akoma me e rëndësishme që të dini gjatë temperaturave të larta?

Nëse ju ose dikush rreth jush nuk ndihet mirë:

Nëse një anëtar i familjes ose një person të cilin po e ndihmoni ka lëkurë të nxehtë, të thatë ose flet pakuptim, dhe është i shqetësuar, ka ngërçe dhe / ose është i pavetëdijshëm, telefononi menjëherë urgjencën.

 • Derisa prisni mjekun/ndihmën e shpejtë, personin vendoseni në një dhomë të freskët në pozitë horizontale, ngrini këmbët dhe ijet, hiqni rrobat dhe filloni me ftohje të jashtme, siç janë fashat e ftohta në qafë, sqetullat dhe ijet me ventilator dhe lagështimin e lëkurës me ujë të temperaturës prej 25 deri në 30 gradë.
 • Matni temperaturën e trupit. Freskojeni personin derisa temperatura e trupit të bjerë nën 38 gradë. Mos jepni ilaçe sipas dëshirës tuaj. Personin pa ndjenja, vendoseni në një pozitë të shtrirë anësh.

Burimi i lajmit

SHPËRNDAJE ME MIQ!
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

ARTIKUJT MË TË LEXUAR

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com