Connect with us

Kosovë

Çmenduri/ E pabesueshme sa shtete lëkundi tërmeti që ra në Durrës. Nga Bosnja në Bullgari dhe…

Published

on

Shqipëria është goditur mbasditen e datës 21 shtator nga një tërmet shumë i fuqishëm me epiqendër në detin Adreatik, Durrës.

Tërmeti ishte me magnitudë, 5.6 ballë i shkallës rihter dhe si pasojë la shumë dëme materiale në disa rrethe të Shqipërisë si dhe plagosi rreth 100 persona.

Sa i përket kërij tërmeti është një statistikë shumë e veçantë, pasi është ndjerë në disa shtete dhe jo vetëm në shqipëri.

Vendet ku është ndjerë tërmeti, ndonëse në vendet e tjera me lëkundje të vogla janë: Bullgari, Bosnje Hercegovinë, Kroaci, Itali, Kosovë, Mal i Zi, Serbi, Maqedoninë e Veriut dhe sigurisht Shqipëria.

Pra në plot 9 shtete. Kjo ndodh për faktin se tërmeti ka ranë shumë pranë sipërfaqes, pra në 10 kilometra thellësi dhe intesitet 7.5 ballë.

 

 

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com