Connect with us

Bota

Guteresh apelon për qetësim urgjent të tensioneve në verilindje të Sirisë

Published

on

Nju-Jork, 14 tetor – Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guteresh sot bëri apel për qetësim urgjent të tensioneve të shkaktuara nga ofensiva turke në verilindje të Sirisë.

Zëdhënësi i Gutereshit, Stefan Dizharik theksoi se sekretari i përgjithshëm i KB-së ka kërkuar nga të gjitha palët që t’i zgjidhin dallimet e tyre në rrugë paqësore.

Guteresh ka shprehur edhe “shqetësim serioz” për shkak të pasojave nga lirimi eventual i paqëllimshëm i luftëtarëve të Shtetit Islamik, si rezultat i operacioneve ushtarake.

Dizharik theksoi edhe se luftërat gjashtëditore “rezultuan me një numër të madh të viktimave dhe zhvendosjen e të paktën 160.000 civilëve.

Ai shtoi se “secili operacion ushtarak duhet që në tërësi ta respektojë të drejtën ndërkombëtare” dhe të mbrohen civilët dhe infrastruktura civile.(koha.mk)

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com