Connect with us

Kosovë

Pas më shumë se dy dekada, presidenti kinez viziton Nepalin

Published

on

Të shtunën, Xi Jinping u bë presidenti i parë kinez në më shumë se dy dekada që vizitoi Nepalin, ku pritet të nënshkruajë marrëveshje për disa projekte të infrastrukturës.

Xi u takua me Kryeministrin Indian Narendra Modi, transmeton Indeksonline.

India ka ndikim të gjerë në ekonominë dhe politikën e Nepalit, ndërsa Kina dhe Nepal ndajnë një kufi të mbuluar me maja të larta malore.

Jiang Zemin kishte qenë presidenti i fundit kinez që vizitoi Nepalin në vitin 1996.

Xi u prit nga Presidenti Nepalese Bidhya Devi Bhandari dhe Kryeministri PK Sharma Oli në aeroportin Kathmandu.

Narayan Kaji Shreshta, një zëdhënës i Partisë Komuniste në pushtet Nepal, tha se vendet priten të nënshkruajnë një raport projekti mbi ndërtimin e një lidhje hekurudhore midis Kathmandu dhe Keirung në Tibet.

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com