Connect with us

Lajme

Rama: Sistemi i drejtësisë penalizon gratë dhe favorizon burrat

Published

on

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka njoftuar ditën e sotme se shumë shpejt do të ketë një ligj të ri që do të luftojë dhunën ndaj grave. Deklaratën e ka bërë në Forumin e dytë Rajonal me temë “Fund dhunës ndaj grave në Ballkanin Perëndimor dhe në Turqi”.

Duke theksuar faktin që Shqipëria për fat të keq ende është në një fazë ku qytetari nuk mund ta bëjë gjumin e qetë, procesi i vetting-u ka bërë hapa para. E ndërkohë, ka vijuar kryeministri, sistemi i drejtësisë ka penalizuar gratë e dhunuara, pasi prokurorët dhe gjyqtarët vijojnë senacat sikur të jenë të fundit, duke favorizuar burrat dhe kjo është e turpshme, raporton Tch, transmeton Klan Kosova.

Shumë shpejt, tha ai, do të propozojmë një ligj të ri, për të shtuar masat dhe vënë para drejtësisë dhunuesin, të japin llogari dhe të mbajnë përgjegjësi për çdo gjë që bëjnë.

SHPËRNDAJE ME MIQ!
Advertisement

MË TË LEXUARAT

Portali Zyrtare u themelua nga një grup gazetarësh të rinjë në vitin 2018. Të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe të vërteta, në Maqedoni, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët – Zyrtare nuk ishte veçse një kërkesë e kohës. Kontakt e-mail: portali.zyrtare@gmail.com Shared By Fancy Text Generator

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com